Подія: З початку 2020 року компанія Ілона Маска SpaceX кожні кілька тижнів відправлятиме на орбіту партії з 60 супутників у рамках проекту Starlink. Перший запуск запланований на понеділок (6 січня). Планується, що до кінця року на орбіту виведуть близько 1500 супутників, а вже до середини 2020-х років флот зросте до 12 000. Втім і це не межа. Астрономи застерігають: проект Starlink заважатиме телескопам працювати і негативно вплине на дослідження далекого космосу.
Деталі і коментарі: Навіщо Ілон Маск запускає стільки супутників? Усе — заради дешевого швидкісного інтернету у будь-якій точці земної кулі. Більше не потрібно буде обмежуватися дротами і кабелями, проект Starlink надаватиме доступ до глобальної мережі просто з космосу. Мінімальна кількість супутників для першого етапу розробки, щоб перевірити, як це спрацює, — 60 штук на 6 орбітах (всього 360). Щоб проект запрацював на повну силу, таких супутників мають бути тисячі.
Станом на цей час навколо Землі літають 2200 активних супутників, а Маск до 2027 року планує запустити ще 30 000. Вони кружлятимуть над Землею на різних орбітах. Більша частина розміститься на висоті 335 кілометрів (це нижче ніж Міжнародна космічна станція, яка обертається на відстані 400 км. над рівнем моря. МКС відома своєю низькою орбітою), а решта — обертатиметься на висоті понад 1000 кілометрів. Для переміщення супутники Starlink використовують бортові іонні двигуни. Цьогоріч SpaceX також подала заявку на експлуатацію "земних станцій" у США, що є ключовим моментом для "підключення" супутників до Землі.
″Це один із найскладніших інженерних проектів, який я коли-небудь бачив, — цитує Маска CNBC. — На супутнику багато нових технології. Вони автоматично маневрують навколо будь-якого орбітального сміття, щоб уникнути зіткнень у космосі". Він додав, що Starlink насамперед потрібна малонаселеним регіонам, які мають поганий доступ до інтернету.
Чого бояться астрономи? "Ці супутники за розміром як стіл, але завдяки своїм панелям вони відбивають багато сонячного світла. Тому ми можемо бачити їх на зображеннях, які беремо з телескопів", — сказала ВВС Дхара Патель, астроном Королівської обсерваторії Грінвіч. За її словами, супутники Маска — це також велике джерело радіохвиль. Вони створюватимуть перешкоди сигналам, які використовують астрономи, що негативно вплине на радіоастрономію.
"Вони заважають усьому, — додає доктор Дейв Клементс, астрофізик з Імперського коледжу Лондона. — Ми можемо пропустити все, що перебуває за ними. Це може бути як найближчий потенційно небезпечний астероїд, так і найдальший квазар у Всесвіті".
Міжнародний астрономічний союз опублікував кадри, зняті камерою Глобальної метеорної мережі (GMN) в обсерваторії Фарра в Італії. На відео видно, як супутники постійно "спалахують" у кадрі.
Що було раніше: 23 травня компанія SpaceX запустила ракету-носій Falcon9 з 60-ма супутниками проекту Starlink. 26 травня їх бачили над Україною. А Ілон Маск хвалився у Twitter, що йому вдалося відправити перше повідомлення за допомогою свого супутника. 11 листопада SpaceX вивела на орбіту наступну партію з 60 супутників. Станом на цей час над Землею літає 115 активних супутників Маска із 120 запущених. Три не вийшли на зв'язок, ще два використали, щоб відпрацювати маневр зниження.
Источник: expres.online